ALEJA GWIAZD SPORTU w VIS-ie Finałowe Rozdanie MP Juniorów w szachach

ALEJA GWIAZD SPORTU
w VIS-ie Finałowe Rozdanie

Jedyną drogą do rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki.
Jedyną miarą sukcesu jest wysiłek, jaki włożyliśmy, aby go osiągnąć.”

Bruce Lee

Jedyne takie miejsce w Polsce.
Możemy je podziwiać od 2000 roku we Władysławowie.
To są 2 godzinki przyjemnego spaceru (8 km) z VISU do Władysławowa.
Co roku, podczas kolejnych edycji Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostają spiżowe gwiazdy – upamiętniające sylwetki uznanych sportowców.
Do tej pory w Alei znalazły się gwiazdy m.in.: Feliksa Stamma, Kazimierza Deyny, Waldemara Legienia, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Huberta Wagnera, Ryszarda Szurkowskiego, Leszka Drogosza, Jerzego Kuleja, Jacka Wszoła, Dariusza Michalczewskiego, Sylwii Gruchały, czy Michela Platiniego.
Czekamy z niecierpliwością na pierwsze gwiazdy Królewskiej Gry !!

FINAŁOWE ROZDANIE MISTRZOSTW POLSKI do lat 16, 18

Chłopcy do lat 16.
Janek Klimkowski
grał z Michałem Demskim z wrocławskiej Polonii. Zawodnik z Wrocławia miał zapewne w pamięci słynną partię Edward Lasker – Bat Thomas. Wtedy wielki mistrz badmintona
i tenisa baronet Thomas postanowił wyruszyć w długą podróż. Jego król przemierzył odcinek z g8 do g1. Jemu się udało osiągnąć metę w postaci pierwszej linii przeciwnika. Michałowi zabrakło do rekordu dwóch linii. Król doszedł jedynie do pola g3. Ale partia zdobędzie bez wątpienia wielką popularność.
Druga kluczowa partia mistrzostw Janka Małka z Korony Gdańsk
z Maćkiem Zalegą skończyła się praktycznie w 17 posunięciu, kiedy reprezentujący bydgoską Gwiazdę pozwolił odebrać sobie czarnego gońca, który trzymał całą konstrukcję obronną.
Miniaturka trwała jeszcze 4 ruchy, wzbudzając ogromny zachwyt  Wiesława Libury, wybitnego trenera, działacza, obserwującego emocjonujący finał z wypiekami na twarzy.

Dziewczęta do lat 16

Klara Szczotka wypracowała sobie po czterech wygranych grach wygodną pozycję, którą umiejętnie utrzymała w drugiej części turnieju.
Cztery remisy i wygrana, w pięciu rundach wystarczyła do utrzymania przewagi. Remisowy przykład brały z liderki inne młode panie.
Tylko partia o zmiennym przebiegu Klaudii Bar z Marią Siekańską
mogła pozmieniać układ w tabeli końcowej.
Klaudia miała rozstrzygający atak na niezroszowanego  króla Marysi. 23.Gc5 mógł odsłonić czarnego króla, ale Klaudia pozwoliła królowi
na roszadę. 12 posunięć dalej, kiedy jeszcze do końca było jeszcze daleko, Klaudia podstawiła hetmana. Straciła szansę na drugie miejsce i spadła na ósme.

Chłopcy do lat 18.

Kamil Dzida z Gorzowa umiejętnie rozegrał turniej.
Wygrane białymi i remisy czarnymi pozwoliły spokojnie w 9 rundzie myśleć o remisie. Różnobarwne gońce pozwoliły spokojnie z Iwo Karolczukiem z Białegostoku doczekać upragnionego remisu.
Dało to pół punktu bezpiecznej przewagi.

Dziewczęta do lat 18

Tu było jasne, że emocje będą trzymały do końca.
Martyna Starosta umiejętnie utrzymywała białymi  pionka przewagi
w gambicie Wołgi. Następnie przeszła do końcówki wieżowej,
którą koncertowo rozegrała.
Jej odwieczna konkurentka
Barbara Goraj zaczęła niezwykle bojowo. Zostawiła króla na środku i rzuciła się do otwierania zroszowanego króla Heleny Kucharskiej. Ale kiedy atak wygasł, gra przeszła na skrzydło hetmańskie, gdzie król Barbary znalazł się pod ostrzałem. Na szczęście dla Barbary jego wędrówka skończyła się happy endem. Znalazł bezpieczną przystań  na polu g2. Do głosu doszły białe,
które dopadły zostawionego bez osłony czarnego króla i zadały mu śmiertelny cios. Co za bojowa partia.
Ale teraz przy równej sumie zdobytych punktów doszła do głosu punktacja pomocnicza. Tu pełny Bucholz dał Martynie przewagą
pół punktu i to zadecydowało. Koronę królowej w prestiżowej kategorii
G18 założono Martynie, dla której po złotych MP do lat 14 z roku 2020 jest to najwyższe podium. Barbara Goraj aktualna mistrzyni kraju do lat 20, wygrała 6 partii, pokonała w bezpośrednim pojedynku Martynę. No cóż, pewnie szybko przyjdzie okazja do rewanżu, bo Panie są klasą dla siebie.

Mistrzostwa zakończone, medale rozdane, łzy radości i płacz,
bo nie wszystko wyszło.
Ale zostają chwile spędzone w gościnnym VIS-ie,
w doborowym towarzystwie, ludzi, którzy wyznają dewizę,
że SUKCES jest w …głowie !!!

„Talent nie istnieje.
Wszyscy ludzie mają dokładnie takie same możliwości.
Zainwestuj odpowiednią ilość czasu, a trafisz na szczyt.”
Conor McGregor

cMaster Krzysztof Krupa
Laureat Hetmana
Nauczyciel Roku 2019

No Replies to "ALEJA GWIAZD SPORTU w VIS-ie Finałowe Rozdanie MP Juniorów w szachach"