Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB na piątkę

Kolarze górscy Mitutoyo AZS Wratislavia zajęli 5. miejsce w sztafecie drużynowej podczas Mistrzostw Polski MTB XCR 2017 w Warszawie. Najlepiej z klubu indywidualnie w MP zaprezentował się 18-letni junior Jakub Kowalczyk, który zdobył 5. miejsce. W kategorii młodzieżowej do lat 23 na 8. miejscu dojechała Karolina Cierluk. W elicie mężczyzn Krzysztof Łukasik zajął 12. miejsce.

Mistrzostwa Polski MTB XCO 2017 odbyły się w Warszawie. Kolarstwo górskie i płaskie tereny stolicy, jednak trasa która została przygotowana na Ursynowie – Góra Kazura nie była łatwa, strome i krótkie podjazdy oraz techniczne przeszkody pozwalały poczuć klimat kolarstwa w olimpijskiej formule cross-country. Najlepiej z naszych zawodników w MP spisał się Jakub Kowalczyk, który był 5. w juniorach. W elicie miejsca poza 10-tką. W wyścigach towarzyszących o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol) świetnie spisała się nasza młodzież – Hania Fijałkowska wygrała w młodziczkach, a Adam Wąsowicz zajął 6. miejsce w juniorze młodszym. W sztafecie drużynowej ukończyliśmy na 5. pozycji.

Trasa Mistrzostw Polski MTB XCO na warszawskim Ursynowie była specjalnie przygotowywana i zbudowana z myślą o mistrzostwach. Krajobraz od maja zmienił się znacząco, wysypano kamienie do utworzenia ścieżki tzw. rock garden, ułożono belki do zjazdów oraz wybudowano liczne skocznie i dropy, co charakteryzuje nowoczesne kolarstwo górskie XCO – cross-country w formule olimpijskiej.

Największa skocznia na trasie, to nawet więcej niż popularne już i 1-metrowe dropy. Tu chyba po raz pierwszy w Polsce zawodnicy XCO musieli się zmierzyć z tak dużą skocznią i sporą przerwą (gapem) na lądowanie.

fot. Ewa Lesiak

Karolina pokonuje kolejny drop na trasie, a rywalizację na żywo oglądało wielu kibiców.

Podczas wyścigów cross-country, które rozgrywane są na pętlach (3-6 km, czas przejazdu 1 rundy od 10 do 15 minut przez elitę), bardzo ważne jest zaplecze na bufetach, obsługa zawodników i zawodniczki przez mechanika i trenerów, gdzie mogą podać bidon z izotonikiem czy wymienić koło lub naprawić inny defekt. Na Mistrzostwa Polski klub został bardzo dobrze przygotowany.

fot. Zbigniew Świderski

fot. Krzysztof Kwaśniewski

Bardzo dobrze spisała się nasza 14-letnia młodziczka Hania Fijałkowska, która wygrała po zaciętej walce w swoim wyścigu o Puchar Prezesa PZKol – dla tej kategorii wiekowej nie są rozgrywane Mistrzostwa Polski, a najwyższą rangą imprezą są MMM – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, które w tym roku odbędą się 30 września w Głuchołazach w ramach Pucharu Polski MTB XCO (dla 4 województw: dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lubuskie).

fot. Ewa Lesiak

Pełne wyniki

2017-07-16 – Mistrzostwa Polski MTB XCO – Warszawa

 • 5. Jakub Kowalczyk (junior)
 • 8. Karolina Cierluk (U-23 / 13. elita kobiet OPEN)
 • 12. Krzysztof Łukasik (elita mężczyzn OPEN)
 • 11. Marek Nawrocki (cyklosport)

2017-07-14 – 2017-07-15 – Wyścig o Puchar Prezesa PZKol- Warszawa

 • 1. Hanna Fijałkowska (młodziczka)
 • 6. Adam Wąsowicz (junior młodszy)
 • 19. Aleksander Basiński (młodzik)

 2017-07-14 – Mistrzostwa Polski MTB XCR – sztafety drużynowe – Warszawa

 • 5. miejsce sztafety drużynowe MP XCR dla Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław w skłądzie:
  • Krzysztof Łukasik (elita mężczyzn)
  • Jakub Kowalczyk (junior za zawodnika kat. U23)
  • Karolina Cierluk (elita kobiet / U23)
  • Adam Wąsowicz (junior młodszy za zawodnika kat. junior)

Więcej informacji na stronie internetowej drużyny kolarskiej Mitutoyo AZS Wratislavia www.mitutoyo-team.pl 

No Replies to "Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB na piątkę"